Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Artykuły

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 9 gru 2022

Podatek od psa, kto płaci!?

Podatek od psa, kto płaci!?

Podatek od psa, czyli obowiązek, o którym musi pamiętać każdy właściciel

Nie każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę z istnienia procedury, która zobowiązuje go do rejestracji pupila oraz uiszczenia opłaty za jego posiadanie - to tak zwany podatek za psa. Z pewnością w tym momencie zastanawiasz się nad tym, dlaczego płaci się podatek za psa oraz ile taki podatek od zwierząt może wynosić. Z naszego artykułu dowiesz się również, kto jest zwolniony z podatku za psa oraz co grozi za nieuregulowanie wspomnianej płatności.

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Czy podatek od pupila jest obowiązkowy? Jak się okazuje, kwestia jego wprowadzenia i egzekwowania zależy od indywidualnych ustaleń w obrębie danej gminy. To Twój obowiązek, by upewnić się, czy również Ty jesteś zobligowany uregulować podatek od psa. Gdzie obowiązuje taka opłata? W nielicznych gminach, gdyż wiele z nich zrezygnowało z niej całkowicie. Aby upewnić się, czy na terenie Twojej gminy opłata za psa obowiązuje, skontaktuj się bezpośrednio z jej przedstawicielami lub zasięgnij informacji na stronie internetowej urzędu.

Gdzie i kiedy zapłacić podatek za psa?

Zrobiłeś pierwszy krok i już wiesz, że opłata za psa to jeden z podatków, który musisz uwzględnić w swoim budżecie? Gdzie zapłacić podatek za psa? Zgodnie z obowiązującym prawem podatek za psa w Polsce należy uiścić:


 • wykonując przelew na wskazany przez gminę numer konta bankowego
 • bezpośrednio w kasie urzędu gminy
 • u inkasenta, czyli wyznaczonej do tego celu osoby pracującej na terenie danej gminy


Kiedy płacimy podatek od psa? Zgodnie z prawem, jeżeli gmina egzekwuje podatek na psa, masz obowiązek jego opłacenia do 30. kwietnia każdego roku.


Co jednak zrobić, gdy dumnym właścicielem pupila zostałeś w drugiej połowie roku, czyli po 30. czerwca? Podatek od posiadania psa - bez względu na to, czy Twój nowy czworonożny przyjaciel jest przez Ciebie adoptowany, czy kupiony, nabywając psa w drugiej połowie roku będziesz musiał zapłacić połowę wymaganej przez gminę kwoty.


W ostatnim czasie nie kupowałeś psa, jednak okazało się, że Twoja psia rodzinka się powiększyła? Szczeniaki, które z Tobą zostają, także muszą zostać zarejestrowane w terminie do dwóch miesięcy od daty ich narodzin. Pamiętaj, że podatek od posiadania psów płaci się za każdego pupila z osobna.

Ile wynosi podatek za psa?

Ile wynosi podatek od psa? Konkretne kwoty są indywidualnie ustalane przez gminy. Może się okazać, że opłata za posiadanie psa to stosunkowo niska kwota. W wybranych gminach może to być maksymalna regulowana prawem wartość.


Najprawdopodobniej podatek za psa 2023 będzie wynosił 150,93 złotych. To maksymalna roczna opłata od posiadania psa, jaką gmina może od Ciebie wymagać. Kwota ta jest ustalana indywidualnie na każdy rok, a jej wysokość można sprawdzić na stronie www gminy lub oficjalnych stronach rządowych.


Pamiętaj również, iż wpłaty oczekuje się nie od właściciela psa, a od jego posiadacza. Bardzo często ustalenie właściciela jest wręcz niemożliwe, dlatego służby i organy podatkowe oczekują wpłaty od osób, które zajmują się zwierzęciem i sprawują nad nimi pieczę.

Kto jest zwolniony od podatku za psa?

Czy podatek od psa jest obowiązkowy? Tak, dla większości ich posiadaczy, którzy mieszkają na terenie gminy egzekwującej wspomnianą opłatę. Kto należy do uprzywilejowanych osób, które nie muszą martwić się o podatek od psa? Kto jest zwolniony z tej należności? Są to:

 • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności;
 • właściciele psów asystujących;
 • seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy samodzielnie zajmują się swoim domem;
 • dyplomaci, urzędnicy konsularni, współpracujące z nimi osoby, które są związane z nimi umowami międzynarodowymi i nie posiadają obywatelstwa polskiego;
 • rolnicy opłacający podatek rolny za użytki rolne o minimalnej powierzchni jednego hektara (podatek za psa na wsi w tym przypadku nie obowiązuje).

Kto jest zwolniony z podatku od posiadania psa, nie musi uiszczać wspomnianej opłaty, nie musi również obawiać się kar, które mogą być nakładane na osoby unikające wspomnianego, narzuconego im obowiązku prawnego.


Czy za psa trzeba płacić podatek, jeżeli czworonóg został adoptowany? O tą kwestię musisz dopytać urząd gminy, gdyż jest to kolejna kwestia ustalana przez jej przedstawicieli indywidualnie. Podatek od psa ze schroniska może zatem nie obowiązywać.


Czy obowiązuje opłata za psa w bloku? Pod tym kątem również musisz zasięgnąć informacji w swojej gminie. Sam fakt, iż pies mieszka z Tobą w bloku, nie wpływa na wysokość podatku. Bez względu na to, jaki lokal zamieszkujesz, kluczową kwestią jest to, czy znajduje się on na gminnym terenie objętym podatkiem od pupila.

Czy trzeba płacić podatek za psa, który posiada chip? Czipowanie psa to nie tylko oznaka Twojego odpowiedzialnego podejścia do opieki nad nim, ale i sposób na uniknięcie podatku. W Twojej gminie może bowiem obowiązywać ulga dla właścicieli psów, których pupile posiadają specjalny chip umożliwiający szybką identyfikację ich właściciela. Nie zapomnij o tym, iż chip dla psa musi być zarejestrowany np. w Międzynarodowej Bazie Zwierząt, dzięki czemu zwierzę może bardzo szybko wrócić do swojego właściciela. Dopytaj w urzędzie gminy, czy opłata od psa jest obowiązująca, jeśli Twój pies posiada chip!

Jaka jest kara za niepłacenie podatku za psa?

Czy warto ryzykować i nie uiszczać wspomnianej opłaty? Kara za niepłacenie podatku za psa jest często ustalana indywidualnie, jednak do jej wyegzekwowania niezbędne jest wszczęcie postępowania podatkowego. Zazwyczaj jest to mandat nakładany na posiadacza czworonoga w wysokości do 500 złotych.

Formalności rejestracyjne - jak zgłosić posiadanie psa?

Gdzie trzeba zgłosić posiadanie psa? Zanim zapłacisz podatek, nie zapomnij o obowiązkowej rejestracji zwierzaka w swojej gminie. Jest to całkowicie darmowa usługa i można przeprowadzić ją na dwa sposoby:


 • wypełniając papierowy wniosek i dostarczając go do urzędu gminy;
 • dokonując rejestracji online, przy czym w tym przypadku musisz posiadać podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany.

Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>