Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Artykuły

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 18 paź 2024

Sezon na kleszcze – jak uchronić swojego pupila?

Sezon na kleszcze – jak uchronić swojego pupila?

Sezon na kleszcze – jak uchronić swojego pupila?


Kleszcze to niewielkie pajęczaki, których ugryzienie może być śmiertelna groźne dla pupila, przenoszą bowiem wiele chorób, takich jak babeszjoza, borelioza, anaplazmoza czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Leczenie tych schorzeń jest bardzo trudne, więc zamiast leczyć - zapobiegać! Zobacz, jak w sezonie na kleszcze uchronić pupila.


Jak długo trwa sezon na kleszcze?


O “sezonie na kleszcze” często mowa latem, ale nie oznacza to, że te niewielkie pajęczaki są aktywne tylko podczas najbardziej gorących miesięcy. Sezon na kleszcze uzależniony jest od temperatury otoczenia, kleszcze wykazują aktywność już przy temperaturze wynoszącej 7 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego pierwsze kleszcze u psa często można zauważyć już w połowie marca. Kiedy kończy się sezon na kleszcze? Może on trwać nawet do końca października.


Warto mieć na uwadze to, że lekkie zimy sprawiają, że aktywność pajęczaków rozpoczyna się o wiele szybciej, pies może złapać kleszcza nawet w okresie zimowym, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie do kiedy trwa sezon na kleszcze, dlatego ważne jest, aby psa chronić przed ugryzieniem przez cały rok.


Gdzie można spotkać kleszcze?


Wiele osób zakłada, że w mieście kleszcze nie stanowią zagrożenia - to błędne przekonanie. Lubią one przebywać w wysokich trawach, krzewach i na obrzeżach zbiorników wodnych, ale zamieszkują także niewysokie rośliny i miejskie trawniki.


Nie zapomnij o tym, aby w trakcie spaceru chronić psa też przed innymi zagrożeniami - ucieczki i zaginięcie psa to częsty problem. Czipowanie i umieszczenie w bazie danych www.worldpetnet.com to skuteczna metoda na odnalezienie pupila, który się zgubi lub ucieknie.


Jakie są objawy ukąszenia przez kleszcza?


Samo w sobie ugryzienie przez kleszcza może pozostać niezauważone, dlatego ważne jest, aby regularnie oglądać pupila, w szczególności sprawdzając czy kleszcze nie kryją się za lub w uszach, pod obrożą, pod pachą i na łokciach, pod ogonem. W niektórych przypadkach może pojawić się reakcja na ugryzienie - miejsce może spuchnąć i stać się twarde, w takiej sytuacji należy jak najszybciej odwiedzić lekarza weterynarii.


W wielu przypadkach jednak ugryzienie pozostaje niezauważone, a opiekuna zaczynają niepokoić dopiero objawy świadczące o rozwijającej się chorobie. Pierwsze objawy chorób odkleszczowych często występują dopiero od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu, więc niejednokrotnie nie bywają w ogóle z kleszczem kojarzone.


Jeśli u psa pojawiły się:

● wysoka gorączka,

● senność,

● wymioty,

● brak łaknienia,

● duszności,

● powiększenie węzłów chłonnych,

● krwiomocz,


lub inne niepokojące zmiany, koniecznie należy udać się należy do weterynarza - może to być jedna z chorób odkleszczowych, których nie można lekceważyć!


Jak uchronić swojego pupila?


Zastanawiasz się, jak chronić psa przed kleszczami? Na szczęście do wyboru masz wiele metod, które ograniczają ryzyko ugryzienia.

Krople na kleszcze - stosowane na kark psa zawierają substancje, które są toksyczne dla kleszczy. Preparat dobierany jest do wagi zwierzęcia, a dla skutecznego działania konieczne jest regularne stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Tabletki - podawane doustnie preparaty mogą działać do 12 tygodni, na rynku dostępne są rozwiązania, które łączą w sobie ochronę przeciwpasożytniczą z przeciwkleszczową, co jest wygodnym rozwiązaniem.

Spray - środki przeciwkleszczowe w spreju mają działanie odstraszające, sprawdzą się aplikowane przed spacerem, mają z reguły krótki okres działania.



Czy obroża przeciwkleszczowa jest dobrym rozwiązaniem?


Obroże przeciwkleszczowe to popularna metoda ochrony przed kleszczami, są wygodne w stosowaniu - wystarczy je nałożyć na szyję, dopasować długość i gotowe. Ale czy to skuteczne rozwiązanie?


Obroża przeciwkleszczowa będzie działać dobrze, o ile zastosujesz się do kilku zasad:

1. Dobór rozmiaru - powinna być dopasowana przede wszystkim do wagi psa, a nie tylko do obwodu jego szyi.

2. Dopasowanie - ważne jest prawidłowe założenie obroży, musi ona być raczej dopasowana.

3. Nieprzerwane noszenie - obroża przeciwkleszczowa stale uwalnia substancje odstraszające i owadobójcze, powinna być ciągle noszona dla jak najlepszej, pełnej ochrony. Jedynym zaleceniem do zdejmowania są bardzo częste kąpiele, ponieważ może to skracać okres ich działania.

4. Pilnowanie okresu ochrony - obroże działają przez określony czas, w którym uwalniają substancje aktywne, ważne jest regularne ich zmienianie na nowe.

5. Utrzymywanie w czystości - obroża przeciwkleszczowa, która jest pokryta warstwą brudu działa słabiej. Ważne jest utrzymanie jej w czystości.



Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami skutecznie? Dla pełnej ochrony, szczególnie dla psów, które dużo czasu spędzają na zewnątrz lub mieszkają w miejscu, gdzie kleszczy jest bardzo dużo, konieczne może być równoległe stosowanie dwóch metod - na przykład tabletek w połączeniu ze sprayem stosowanym docelowo przed wyjściem z domu. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady weterynarza, który doradzi najlepsze rozwiązanie.

FAQ – Sezon na kleszcze - Najczęściej zadawane pytania


Jak długo trwa sezon na kleszcze?

Sezon na kleszcze rozpoczyna się, gdy temperatura osiąga około 7°C, co może nastąpić już w połowie marca, i trwa do końca października. W łagodniejszych zimach kleszcze mogą być aktywne nawet w okresie zimowym.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze występują nie tylko w lasach czy na łąkach, ale także w miejskich parkach i trawnikach. Preferują wysokie trawy, krzewy oraz obrzeża zbiorników wodnych, ale mogą bytować również na niskich roślinach w miastach.

Jakie metody ochrony psa przed kleszczami są dostępne?

  • Krople na kleszcze: aplikowane na kark psa, zawierają substancje toksyczne dla kleszczy. 
  • Tabletki: doustne preparaty działające do 12 tygodni, często łączące ochronę przeciwpasożytniczą z przeciwkleszczową. 
  • Spraye: środki odstraszające, stosowane przed spacerem, z krótszym okresem działania. 
  • Obroże przeciwkleszczowe: wygodne w użyciu, wymagają odpowiedniego dopasowania do wagi psa i regularnej wymiany zgodnie z zaleceniami producenta.

Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Baza chipów zwierząt: kluczowe informacje

W dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.

Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2  – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>