Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Artykuły

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 4 lut 2020

Kilka kroków szybkiej i poprawnej identyfikacji zwierzęcia

Kilka kroków szybkiej i poprawnej identyfikacji zwierzęcia

W chwili obecnej czipowanie jest najskuteczniejszą metodą znakowania zwierząt towarzyszących i zyskuje ono coraz szerszą grupę zwolenników zarówno wśród właścicieli, jak i hodowców, kierujących się dobrem swoich czworonożnych, dwunożnych a często także – pływających podopiecznych. Wciąż jednak temat identyfikacji zwierząt towarzyszących nie jest do końca zrozumiały i wolny od obaw wynikających głównie z braku rzetelnych i jednoznacznych informacji.

Co zrobić aby proces znakowania okazał się w pełni skuteczny i gwarantował całkowite bezpieczeństwo naszemu pupilowi, a przy tym był prosty do przeprowadzenia?

Oto kilka podstawowych kroków, które wystarczy wykonać aby Twój podopieczny zyskał bezpieczeństwo na całe życie:

KROK 1 - SPRAWDŹ CZY ZWIERZĘ POSIADA MIKROCZIP

Kilka kroków szybkiej i poprawnej identyfikacji zwierzęcia - worldpetnet

Jest to działanie NIEZBĘDNE, gdyż nie można dopuścić do sytuacji aby zwierzę zostało powtórnie oznakowane mikroczipem. Argumentem dla Ciebie niech będzie choćby hipotetyczna sytuacja, kiedy bez dokładnej weryfikacji zaopatrzysz swojego czworonoga w kolejny transponder, a przy przekraczaniu granicy, celnik odnajdzie nie ten mikroczip, który został wpisany do paszportu zwierzęcia!
Wykorzystaj do tego celu sprawdzony czytnik do odczytywania numerów mikroczipów; powinieneś przeskanować nim szczególnie dokładnie miejsca, w których najczęściej są implantowane mikroczipy, a więc po lewej stronie szyi oraz pomiędzy łopatkami. Jeśli nie posiadasz własnego czytnika zawsze możesz skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który powinien być wyposażony w takie urządzenie. Jeśli nie odnalazłeś microchipa, ale nie masz pewności, że zwierzę nie było chipowane, możesz w celu potwierdzenia wykonać zdjęcie RTG, które wykaże obecność lub brak transpondera.

KROK 2 - ZACZIPUJ!

Kilka kroków szybkiej i poprawnej identyfikacji zwierzęcia - worldpetnet


Jeżeli stwierdzisz, że Twój pupil nie posiada mikroczipa, powinieneś jak najszybciej oznakować swojego podopiecznego w ten właśnie sposób!
Udaj się do doświadczonego lekarza weterynarii, który sprawnie i bezstresowo wykona zabieg wszczepienia transpondera. Zadbaj o to, aby przed zabiegiem sprawdzić za pomocą czytnika, czy mikroczip jest sprawny zaś na drugi dzień po zabiegu dokonaj odczytu kontrolnego aby upewnić się, iż mikroczip został prawidłowo wszczepionyy lub też nie wypadł np. na skutek krwawienia lub zbyt płytkiej implantacji. Warto, tuż po zabiegu ucisnąć na chwilę miejsce wkłucia aby ranka po igle zdołała się zasklepić.
Zachowaj kody kreskowe jakie zostały dołączone do zestawu, gdyż przydadzą się one podczas rejestracji oraz formalności związanych z wyrabianiem dokumentów!

KROK 3 - JEŚLI ZWIERZĘ POSIADA MIKROCZIP…

Jeśli podczas skanowania stwierdzisz, że zwierzę posiada mikroczip odczytaj i zapamiętaj (lub przepisz) dokładnie jego numer a następnie sprawdź w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie sprzężonej ze światową bazą - Wordpetnet, czy zwierzak z takim numerem mikroczipa został wcześniej zarejestrowany przez poprzedniego właściciela, jego hodowcę albo też wykonującego zabieg znakowania lekarza weterynarii;
- jeśli zwierzę jest już zarejestrowane, sprawdź dokładnie, czy wszystkie informacje są poprawne i aktualne. W razie konieczności popraw dane samodzielnie lub poprzez administratora bazy;
- jeżeli czworonóg nie jest zarejestrowany w bazie, powinieneś jak najszybciej podjąć kroki w celu dokonania tej formalności.

KROK 4 - REJESTRACJA W BAZIE ZWIERZĄT OZNAKOWANYCHKilka kroków szybkiej i poprawnej identyfikacji zwierzęcia - worldpetnet

Pamiętaj, że samo wszczepienie zwierzęciu transpondera NIE JEST JEDNOZNACZNE Z ZABEPIECZENIEM CZWORONOGA! Mikroczip to jedynie urządzenie, w którym zaprogramowany jest piętnastocyfrowy, niepowtarzalny numer i aby identyfikacja zwierzęcia była możliwa, musi on być przypisany do konkretnej osoby. Jeśli nie dokonamy takiej formalności, samo odczytanie numeru nie wskaże nam kto jest właścicielem zwierzęcia a tym samym nie pomoże w jego powrocie do domu.

Weź również pod uwagę, że MIKROCZIP TO NIE JEST NADAJNIK GPS! Nie możesz na jego podstawie np. śledzić czy namierzyć gdzie aktualnie znajduje się zaimplantowane zwierzę.

Aby sfinalizować proces znakowania i nadać mu sens, musisz zarejestrować mikroczip w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie -  zintegrowanej z WPN.
Pamiętaj o poprawnym zamieszczeniu wszystkich koniecznych danych kontaktowych i adresowych, które umożliwią sprawne i bezproblemowe odnalezienie właściciela oraz nawiązanie z nim kontaktu.

KROK 5 - AKTUALIZACJA DANYCH

Pamiętaj, aby na bieżąco wprowadzać aktualizacje swoich danych adresowych, telefonicznych oraz adresie e-mail. Zaniedbanie tych czynności skutkować będzie problemami w nawiązaniu z Tobą kontaktu w celu poinformowania Cię o tym, iż Twój pupil został odnaleziony. Tym samym w znaczący sposób wydłuży się czas jego powrotu do domu co narazi go na niepotrzebny stres.

KROK 6 - ZAOPATRZ PUPILA W ZAWIESZKĘ

Jeśli Twój czworonóg posiada mikroczip, warto przypiąć mu do obroży zawieszkę informującą o tym, iż został on oznakowany w ten właśnie sposób oraz zawierającej dane bazy, w której zwierzę jest zarejestrowane.
Możesz też przyspieszyć proces identyfikacji pupila zaopatrując go w zawieszkę z wbudowanym tagiem NFC, w którego pamięci można zaprogramować podstawowe informacje dotyczące zwierzęcia oraz dane kontaktowe jego właściciela.
Podkreślamy, że zawieszka w postaci adresówki nie zastąpi w żaden sposób formy oznakowania trwałego, jakim jest mikroczip. Może ona ulec zagubieniu albo odpięciu np. podczas zabawy zwierząt lub przypadku kradzieży czworonoga, dlatego warto ją stosować jedynie jako zabezpieczenie dodatkowe, przyspieszające proces identyfikacji zaczipowanego pupila i wszczęcia poszukiwań właściciela.

Jeśli rzetelnie potraktowałeś nasze wskazówki, to nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć się z bycia razem gdyż możesz mieć świadomość, że zrobiłeś wszystko, aby zapewnić pupilowi maximum bezpieczeństwa niewielkim nakładem finansowym oraz przy minimum wysiłku!

Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2  – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>