Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 15 lip 2021
Wysokie temperatury źle odbijają się na samopoczuciu zwierząt domowych. Kiedy z nieba leje się żar, pies może być mniej skory do zabawy i ospały. Wielu opiekunów zakłada, że takie zachowanie jest zupełnie naturalne i nie ma czego się obawiać. Warto jednak pamiętać o tym, że psy mogą w efekcie przegrzania doświadczyć udaru cieplnego, który jest potencjalnie niebezpieczny dla ich zdrowia! Zobacz, jak objawia się udar cieplny u psa i jak mu zapobiegać!
Psy radzą sobie z wysokimi temperaturami o wiele gorzej niż ludzie, udar cieplny u psa rozwijać się może błyskawicznie! Wynika to z tego, że w przeciwieństwie do nas, czworonogi nie mają gruczołów potowych umieszczonych na całym ciele, znajdują się one jedynie pod opuszkami łap, więc chłodzenie poprzez pocenie jest bardzo ograniczone. Psy ochładzają się przez ziajanie, przy wysokich temperaturach może to jednak okazać się niewystarczające, szczególnie przy wyższej wilgotności powietrza oraz braku dostępu do cienie i świeżej wody do picia. Kiedy ciepłota ciała wzrasta do 40,5 - 43oC mowa o udarze cieplnym u psa.
Które psy są szczególnie narażone na przegrzanie?
Niektóre rasy psów są bardziej narażone na udar niż inne. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim psy ras brachycefalicznych, czyli z krótkim pyskiem - u nich mechanizm termoregulacji nie działa sprawnie ze względu na budowę pyska.
Dodatkowo, objawy udaru cieplnego u psa częściej pojawiają się u zwierząt:
● otyłych,
● z chorobami układu oddechowego,
● z chorobami układu krążenia,
● z chorobami układu nerwowego,
● o ciemnym umaszczeniu.
Początkowe objawy udaru cieplnego u psa przypominają zmęczenie i mogą być przeoczone. Podczas udaru zaobserwować można:
● dyszenie i ziajanie;
● ogólne osłabienie, niechęć do aktywności;
● gęstą i lepką ślinę;
● suchość błon śluzowych;
● drgawki;
● dezorientację;
● problemy z widzeniem;
● przyspieszoną akcję serca;
● wymioty;
● biegunki (często krwiste).
Typowe są objawy ze strony układu nerwowego, czyli otępienie, występowanie niekontrolowanych drgawek i dezorientacja czworonoga. Pies może oddalić się od domu lub miejsca przebywania w poszukiwaniu wody i schronienia przed słońcem, dlatego tak ważne jest, aby każdy pupil był zaczipowany i umieszczony w bazie dla zwierząt. Ułatwi to jego odnalezienie, kiedy się oddali.
Skutki udaru cieplnego
Niestety, ale udar cieplny u psa miewa tragiczne skutki. Jeśli nie pomożesz swojemu pupilowi, może dojść do utraty przytomności i wielonarządowej niewydolności, która skończyć się może chronicznymi problemami zdrowotnymi, a jeśli brak natychmiast podjętej akcji ratowniczej - śmiercią zwierzaka.
Co zrobić, kiedy zauważysz objawy świadczące o udarze cieplnym u psa? Pierwsza pomoc w udarze zakłada przede wszystkim obniżenie temperatury ciała psa, musi być to szybkie, ale nie gwałtowne, inaczej dojść może do szoku termicznego. Jak postępować?
1. Przenieś psa w bezpieczne, chłodne i przewiewne miejsce w cieniu.
2. Daj mu do picia świeżą wodę o pokojowej temperaturze. Nie należy psu podawać od razu zimnej wody ani kostek lodu.
3. Jeśli pies nie pije wody, należy delikatnie obmyć mu pysk ze śliny.
4. Psa schładza się poprzez zamoczenie sierści lub zimne okłady nałożone w okolicach karku, ogona, łap.
5. Czuwaj nad psem i zadbaj o to, aby jego język był na wierzchu i mógł swobodnie oddychać.
6. Sprawdzaj temperaturę - powinna ona spaść do około 39,4 - 40oC.
7. Skonsultuj się z weterynarzem! Nawet jeśli pies doszedł do siebie, mogło dojść do uszkodzeń narządów i mocnego odwodnienia. Skontaktuj się z weterynarzem i zabierz psa na wizytę - konieczne może się okazać leczenie udaru cieplnego u psa.
Zapamiętaj te zasady, aby szybko pomóc w razie udaru!
Kiedy temperatura wzrasta, na uwadze należy mieć zapewnienie odpowiednich warunków do zabawy, spacerów i odpoczynku, dzięki czemu nie rozwinie się udar cieplny u psa. Jak zapobiegać w trakcie szalejących upałów?
Przede wszystkim warto unikać aktywności wtedy, kiedy temperatura powietrza przekracza 25oC. Spacery lepiej przełożyć na świt i późny wieczór, a w ciągu dnia wychodzić tylko na krótko, żeby pozwolić psu załatwić swoje potrzeby. Na spacer zabieraj pupila do lasu lub nad wodę, a zamiast biegania po otwartej przestrzeni baw się z nim w aportowanie z wody.
Miejsce, w którym pies przebywa w ciągu dnia, powinno być zacienione, a pupil do dyspozycji musi mieć zawsze świeżą wodę. Pomocne mogą okazać się maty chłodzące lub podawanie mrożonych przekąsek.
Warto mieć na uwadze to, że podczas wysokich temperatur zagrożeniem jest nie tylko udar cieplny u psa. Jak zapobiec poparzeniom skóry czy opuszek na łapach? Opiekunowie psów ras bezwłosych powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie skóry kremem z filtrem. Nie zaleca się spacerów po asfalcie, który bardzo mocno się nagrzewa i parzy łapy.
Udar cieplny jest poważnym zagrożeniem dla Twojego zwierzaka, nie ignoruj jego objawów!
Objawy obejmują: dyszenie, osłabienie, gęstą ślinę, suchość błon śluzowych, drgawki, dezorientację, przyspieszoną akcję serca, wymioty oraz biegunki.
Szczególnie narażone są psy ras brachycefalicznych (z krótkim pyskiem), otyłe, z chorobami układu oddechowego, krążenia, nerwowego oraz o ciemnym umaszczeniu.
Należy przenieść psa w chłodne, przewiewne miejsce, podać wodę o pokojowej temperaturze, schładzać sierść mokrymi okładami oraz skonsultować się z weterynarzem.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.