Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Artykuły

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 22 paź 2024

Psi instynkt - jak właściwie wychować psa łowcę?

Psi instynkt - jak właściwie wychować psa łowcę?

Psi instynkt - jak właściwie wychować psa łowcę?

Instynkt łowiecki u psa ma swoje wady i zalety. U jednych chęć polowania można szybko i łatwo opanować. Niektóre rasy psów mają jednak tak silny instynkt, iż konieczna jest mocna i stanowcza interwencja. Brak kontroli i odpowiedniego szkolenia może sprawić, że Twój pies nie będzie reagował na Twoje komendy, udając się w pogoń za zającem, wiewiórkami, jak i innymi psami - nie wspominając już o kotach. To jednak bardzo niebezpieczna reakcja. Pies owładnięty chęcią polowania może zacząć atakować biegających ludzi, dzieci bawiące się na podwórku, ale i wpaść pod samochód, przebiegając jezdnię. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Jak poskromić nieokrzesanego zwierzaka, by nie stanowił zagrożenia dla siebie i innych?

Psi instynkt łowiecki - czy każdy czworonóg go posiada?

Pies psu nierówny. Różnią się one powierzchownym wyglądem, charakterem, ale i instynktem, który sprawia, że niektóre psy reagują bardzo gwałtownie, czają się za swoją ofiarą, by niespodziewanie zaatakować z zaskoczenia bądź od razu rzucają się w pogoń za swoim celem, nie zwracając żadnej uwagi na otoczenie i swojego zrozpaczonego właściciela.

Psi instynkt jest czymś całkowicie naturalnym. U każdej rasy może jednak objawiać się w inny sposób i powodować zróżnicowane reakcje. W zależności od rasy, psy mogą polować na zwierzynę:

1. kierując się zapachem

2. dostrzegając cel w zasięgu swego wzroku

3. reagując na różnego rodzaju dźwięki, za którymi pies zaczyna podążać

Początków psiego instynktu trzeba dopatrywać się w historii ich przodków, czyli wilków, które polowały, aby przetrwać. Drugim powodem, dlaczego psy przywdziewają maskę myśliwego, jest podsycanie ich genetycznego zamiłowania do polowania, co przekłada się na większe zdolności łowieckie, pogoń, tropienie, złapanie upatrzonego celu, a nawet na odruch łamania karku polegający na uchwyceniu zwierzyny za szyję i mocnym potrząsaniu. Niektóre rasy psów o bardzo silnym instynkcie łowieckim to typowe psy myśliwskie. Inne z kolei mogą kompletnie nie przejmować się zwierzętami, przechodząc obok nich obojętnie lub w ogóle nie zwracając na nie uwagi.

Jakie są rasy myśliwskich psów?

Jeśli marzysz o domowym pupilu, piesek z mocno zakorzenionym instynktem łowieckim z pewnością nie będzie dla Ciebie. Jeśli poszukujesz spokojnego towarzysza, który będzie reagował na Twoje komendy, pozostanie łagodny w stosunku do Ciebie, domowników oraz innych zwierząt, zdecyduj się na mopsa, maltańczyka lub golden retrievera.

Interesujesz się myślistwem i jesteś w stanie zapewnić swojemu psu najlepsze warunki do pielęgnacji jego charakteru w kontrolowany, obopólnie korzystny sposób? Postaw na takie rasy, jak beagle, terrier, spaniel, border collie, a nawet na jamnika.

Jak zaspokoić instynkt łowiecki u psa?

Twój pies przejawia bardzo duże zainteresowanie łowiectwem i polowaniem? Jest to jak najbardziej naturalne zachowanie, które wymaga pewnego oszlifowania - przede wszystkim po to, by zarówno pies, jak i osoby i zwierzęta z jego otoczenia mogły czuć się bezpiecznie i niezagrożone. Jedną z metod szkoleniowych jest odwracanie uwagi psa od ewentualnej ofiary, tak aby przekonał się o tym, iż opłaca się mu pozostać przy właścicielu.

Drugim sposobem jest natomiast zapewnienie psu takich aktywności, dzięki którym rozładuje nagromadzone w nim emocje, pobudzenie, ożywienie. Jak zaspokoić instynkt łowiecki u psa?

1. Zabierz zwierzaka na zajęcia myśliwskie lub zapisz go na zajęcia z tropienia.

2. Na spacerach nigdy nie zwalniaj psa ze smyczy! Zamiast tego zainwestuj w szelki i smycz z długą linką, na której pies swobodnie będzie eksplorował otoczenie.

3. Staraj się wyrobić u psa nawyk reagowania na komendę przywołania.

4. Nigdy nie karć psa za jego łowieckie zachowania!

5. Buduj mocną relację ze swoim czworonogiem.

6. Nagradzaj pieska za każdym razem, gdy zareaguje na przywołanie.

7. Baw się z psem w aportowanie, by zaspokoił swoją chęć pogoni za celem i spalił nadmiar energii.

Bądź cierpliwy, konsekwentny i pamiętaj, że złe zachowania u psa mogą zawsze się powtórzyć! Dlatego zadbaj o czip dla psa. Zabieg polegający na jego wszczepieniu to zaledwie kilka sekund i można go przeprowadzić już u kilkutygodniowego szczeniaka. Zaczipowany pies, nawet wtedy, gdy ucieknie, będzie mieć znacznie większe szanse na powrót do swojego właściciela. Aby jednak czip nie okazał się bezużyteczny, koniecznie zapisz swojego czworonoga do WORLDPETNET - to Międzynarodowa Baza Zwierząt dostępna 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Rejestracja chipa psa wymaga minimum formalności, a dzięki niej identyfikacja psa przebiegnie sprawnie i szybko. Jeśli w pogoni za zwierzyną Twój pies ucieknie, zakodowany numer umożliwi odnalezienie danych właściciela i kontaktu z nim.

Łańcuch łowiecki psa - co oznacza?

Czym jest łańcuch łowiecki psa? To pewien schemat psich zachowań, które występują w pewnej uporządkowanej sekwencji i są charakterystyczne dla psów - łowców w każdym kolejnym pokoleniu. O jakich etapach mowa?

1. Tropienie ofiary.

2. Obserwowanie celu.

3. Podkradanie się.

4. Rozpoczęcie pogoni za zwierzyną.

5. Schwytanie ofiary.

6. Zagryzienie celu.

7. Energiczne rozszarpywanie, także w celu złamania karku i uśmiercenia ofiary.

8. Zjedzenie zdobyczy.

Czy psy myśliwskie są agresywne? 

Kontrola poszczególnych zachowań u psów polega na ich wzmacnianiu i wygaszaniu. Psy ras myśliwskich muszą mieć możliwość zaspokajania swoich potrzeb, chociażby przez pracę węchową, zajęcia sportowe organizowane dla psów, ale i zabawę polegającą na wyszukiwaniu ukrytych smakołyków po całym domu. W ten sposób pies będzie mógł rozładować nadmiar energii, cieszyć się dopasowaną do niego aktywnością, dzięki czemu nie będzie w nim narastać frustracja rozdrażnienie i zdenerwowanie, które u każdego - nie tylko psa myśliwskiego - mogą prowadzić do pewnego rodzaju agresji i niebezpiecznych zachowań.

FAQ – Instynkt łowcy u psa - najczęściej zadawane pytania


Czy każdy pies posiada instynkt łowiecki?

Tak, każdy pies ma wrodzony instynkt łowiecki, jednak jego siła i sposób manifestacji różnią się w zależności od rasy i indywidualnych cech zwierzęcia.

Jakie rasy psów charakteryzują się silnym instynktem łowieckim?

Rasy takie jak beagle, terrier, spaniel, border collie oraz jamnik mają szczególnie silny instynkt łowiecki.

Jak można zaspokoić instynkt łowiecki u psa w kontrolowany sposób?

Poprzez udział w zajęciach myśliwskich, treningach tropienia, stosowanie długiej smyczy podczas spacerów, naukę reagowania na komendy oraz zabawy w aportowanie, które pomagają rozładować energię psa.


Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Baza chipów zwierząt: kluczowe informacje

W dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.

Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2  – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>