Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 24 kwi 2020
W naszym krótkim artykule postaramy się przedstawić kilka istotnych informacji, które z pewnością przydadzą się osobom borykającym się z problemem uczulenia na psy. Gatunek ten wprawdzie nie należy do zwierząt często uczulających, niemniej planując zamieszkanie w naszym domu tego czworonoga, warto najpierw upewnić się, czy problem alergii nie dotyczy i nas lub naszych dzieci, aby uniknąć potem tragedii rozstania.
Zaczniemy od obalenia stwierdzenia (co być może zaburzy panujące powszechnie przekonanie), iż istnieją rasy psów, które nie uczulają. Otóż niestety, należy uświadomić sobie, że alergia jaka nas może nękać nie jest reakcją na sierść czworonoga lecz na alergen znajdujący się na ciele oraz w wydzielinach zwierzęcia. Jeśli zatem napotkamy na ogłoszenie typu – „Rasa nieuczulająca”(ponieważ np. nie posiada sierści lub nie linieje)- potraktujmy takie stwierdzenie z przymrużeniem oka, gdyż - NIE ISTNIEJĄ RASY NIEUCZULAJĄCE!
Prawdą natomiast jest, że znajdujący się na skórze psa alergen w większym nasileniu będzie obecny w naszym domu, jeśli psiak zrzuca znaczne ilości sierści niż w przypadku ras, które nie przechodzą procesu linienia. Jeśli zatem chcemy zminimalizować rozprzestrzenianie czynnika uczulającego, wybierzmy rasę gubiącą jak najmniej włosa i pamiętajmy, że podobnie, jak nie ma psów, które nie uczulają tak też - NIE ISTNIEJE RASA, KTÓRA NIE LINIEJE!
Każdy włos kiedyś obumiera i wypada a na jego miejsce wyrasta kolejny. Proces wymiany sierści przebiega jednak w różnorodny sposób i jest zależny od kilku czynników, m.in: genetycznych, środowiskowych, klimatycznych i temperaturowych, gatunku i typu włosa oraz płci. Niektóre rasy linieją intensywnie w ściśle określonych sezonach, a inne w mniejszym nasileniu, ale za to niemal cały rok a u jeszcze innych, proces linienia jest w zasadzie niezauważalny.
- co jest związane z gospodarką hormonalną. Wzmożona utrata włosa odbywa się w czasie cieczki, po porodach i są to zjawiska niezależne od fizjologicznego linienia związanego z okresową wymiana włosa. Proces ten zostaje nieco zahamowany poprzez sterylizację.
- rasy nie posiadające podszerstka linieją sezonowo a utrata włosa nie jest znacząca. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ras z obfitym podszerstkiem. Psy z szatą dwuwarstwową przebywające na stałe w mieszkaniu w mniejszym lub większym stopniu linieją cały rok; należą do nich m.in.:
W portalach poświęconych tematyce zwierząt towarzyszących promowanych jest kilkadziesiąt ras psów polecanych alergikom. Niejednokrotnie ich lista dyktowana jest potrzebami marketingowymi, co należy mieć na uwadze przy wyborze rasy.
W opinii AKC na szczególną uwagę zasługuje 11 uznanych za najbezpieczniejsze dla osób wrażliwych na reakcje alergiczne ras, a są to:
Naturalnie, aby ograniczyć ekspansję alergenów w mieszkaniu, bez względu na to, jaki typ sierści posiada nasz pupil, konieczne jest regularne stosowanie zabiegów higienicznych zarówno w odniesieniu do czworonoga, jak i naszego mieszkania. W zależności zatem od rodzaju włosa należy systematycznie poddawać czworonogi: trymowaniu lub strzyżeniu, szczotkowaniu regularnej kąpieli i na ile jest to możliwe, część z tych zabiegów przeprowadzać poza domem bądź przynajmniej w pomieszczeniu, w którym nie przebywa osoba wrażliwa na psi alergen. Do sprzątania zaś używamy specjalnych odkurzaczy wyposażonych w odpowiednie filtry oraz specjalistycznych środków myjących oraz dezaktywujących alergeny, dedykowanych osobom uczulonym.
Jeśli zaniedbamy aspekt higieniczny, nawet najbardziej „niealergizująca” rasa nie spełni naszych oczekiwań!
Nie, nie ma ras psów całkowicie nieuczulających. Alergia jest reakcją na alergeny obecne na skórze i w wydzielinach zwierzęcia, a nie na samą sierść.
Rasy, które mniej linieją i mogą być lepszym wyborem dla alergików, to m.in.: Bichon Frise, Grzywacz Chiński, Maltańczyk, Pudel, Nagi Pies Meksykański oraz Sznaucer.
Tak, regularne szczotkowanie, kąpiele oraz dbanie o higienę psa mogą zmniejszyć ilość alergenów w otoczeniu, co może pomóc w łagodzeniu objawów alergii.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.