Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 22 paź 2024
Sylwester to jedna z najbardziej hucznie obchodzonych imprez w całym roku. Niemalże każdy szykuje się do niej z pełnym rozmachem, chcąc aby to wydarzenie było przełomem i początkiem czegoś lepszego. Te duże przygotowania, szczególnie związane z wystrzałami fajerwerek, to jednak jedna z najbardziej stresujących nocy w życiu Twojego pupila - również dlatego, że wystrzały często słychać przez wiele godzin, nie tylko, gdy wybije północ i nie tylko na wielkich scenach muzycznych, ale i w trakcie prywatnych przyjęć z tej okazji. Jak można uspokoić psa w Sylwestra? Czy można go przygotować do wystrzałów? Czego spodziewać się po jego zachowaniu?
Co zrobić z psem w Sylwestra? Wraz z pojawieniem się wystrzałów i nieznanych do tej pory dla Twojego zwierzaka dźwięków i huków Twój pies zaczyna szczekać, skomleć, wyć. Może biegać po całym domu lub mieszkaniu, próbować znaleźć źródło własnego niepokoju, zaglądając przez okno lub wręcz odwrotnie - chować się pod łóżkiem, szukać najciemniejszego i najcichszego kąta, w którym mógłby poczuć się bezpiecznie. W bardziej ekstremalnych przypadkach psy mogą drżeć, a nawet stracić kontrolę nad swoim pęcherzem i ze strachu zesikać się na podłogę.
Największą wrażliwość na huk i wystrzały fajerwerków obserwuje się u zwykłych mieszańców. Cecha ta jest znacznie rzadziej spotykana wśród psów z rodowodem. Skąd jednak taki podział? Nadwrażliwość na dźwięki jest traktowana jako wada zwierzęcia, dlatego psy o dużej strachliwości i nadmiernej reakcji na huk nie są uwzględniane w hodowli jako potencjalni kandydaci do dalszej reprodukcji.
Uspokojenie psa w Sylwestra może być bardzo trudne. Najważniejsze, by z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym rozpocząć przygotowania swojego pieska do tej nocy, dzięki czemu zredukujesz pojawiający się w nim stres, lęk i panikę. Jak to zrobić?
Kilka miesięcy wcześniej postaraj się stopniowo przyzwyczajać czworonoga do huków fajerwerek, włączając tego typu dźwięki i odgłosy, jednocześnie próbując zająć psa zabawą.
Możesz również próbować wodzić go za nos jego ulubioną przekąską. Zestresowany i skupiony na zagrożeniu pies może nie słyszeć Twojego głosu, dlatego możesz spróbować odwrócić jego uwagę od fajerwerków przysmakiem. Jeśli poćwiczysz tą metodę, prawdopodobnie już po niedługim czasie zauważysz, że pies w Sylwestra kojarzy dźwięki pozytywnie - z jego ulubionymi smaczkami.
Pies to ogromny empata. Doskonale wie, co czujesz w danym momencie, a Twoje emocje wyraźnie się mu udzielają. Jeśli wpadniesz w panikę, on również zacznie odczuwać spory niepokój i lęk. Nie próbuj jednak nadmiernie uspokajać psa. W czasie fajerwerków zachowuj się tak, jak gdyby nic się nie stało. Pies nie wyczuwając u Ciebie napięcia również lepiej poradzi sobie z własnymi emocjami.
Psy w Sylwestra mogą reagować gwałtownie i niespodziewanie. Może również dojść do sytuacji, kiedy Twój pies niespodziewanie wymknie się przez otwarte drzwi lub furtkę w ogrodzeniu, próbując uciec przed zagrożeniem. Nie bez powodu właśnie po sylwestrowej nocy pojawia się najwięcej ogłoszeń typu “Zaginął pies”.
Ważne, by przedsięwziąć wszelkie kroki, które zapobiegają ucieczce. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, odnalezienie zwierzęcia może być bardzo trudne. Dlatego na wszelki wypadek zdecyduj się na czipowanie psa.
Mikroczip dla psa jest całkowicie bezpieczny i posiada unikalny numer, który ułatwi identyfikację Twojego zwierzaka. Znalazca będzie mógł skontaktować się z Tobą i poinformować Cię, gdzie Twój piesek na Ciebie czeka.
Pamiętaj jednak, że sam chip nie wystarczy! Konieczna jest jeszcze rejestracja w Europejskiej Bazie Zwierząt. To rejestr, dzięki któremu identyfikacja psa jest niezwykle prosta, skuteczna i jak się okazuje - naprawdę potrzebna!
Nie jest tajemnicą, iż psy z natury to istoty społeczne, często cierpiące na lęk separacyjny, które wolą spędzać czas w towarzystwie swoich właścicieli, nie samotnie. Najlepiej, jeśli w domu zostanie z kimś bliskim, szczególnie w Sylwestra. Jeśli jednak jesteś zmuszony pozostawić go samego, pamiętaj o tym, by zadbać o kilka istotnych kwestii, które pomogą psu zachować przynajmniej odrobinę większy komfort w czasie tej nocy.
1. Przyzwyczajaj swojego psa do huku od pierwszych tygodni jego życia!
2. Unikaj długich spacerów w sylwestrowy wieczór!
3. Nie wypuszczaj psa na balkon, taras, ani do ogrodu!
4. Zamknij i zasłoń okna w pokoju, w którym przebywa pies, by nie denerwował się dotychczas niespotykanym na niebie rozbłyskującym oświetleniem!
5. Przygotuj mu schronienie osłonięte dodatkowymi kocami!
6. Usuń wszystkie niebezpieczne przedmioty, na które pies może wpaść podczas biegania po mieszkaniu!
7. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli nadmierna wrażliwość psa na huk może wymagać wsparcia odpowiednimi lekami!
8. Nigdy nie podawaj psu leków uspokajających przeznaczonych dla ludzi!
9. Nie buduj atmosfery niepokoju przed wyjściem na bal, ani po jego przyjściu. Zawsze zachowuj się normalnie, jak na co dzień!
Pies może szczekać, skomleć, wyć, biegać po domu, chować się w ciemnych miejscach, drżeć, a w skrajnych przypadkach stracić kontrolę nad pęcherzem.
Warto kilka miesięcy wcześniej stopniowo przyzwyczajać psa do dźwięków fajerwerków, łącząc je z zabawą lub ulubionymi przysmakami, aby zredukować stres i lęk.
W przypadku ucieczki spowodowanej strachem przed fajerwerkami, czipowanie umożliwia szybką identyfikację i kontakt z właścicielem, zwiększając szanse na bezpieczny powrót psa do domu.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.