Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 7 paź 2024
Codzienny spacer z psem wcale nie musi być nudną, rutynową czynnością! Zwiększając jego atrakcyjność, chociażby przez zabranie swojego pupila na wybieg dla psa, może okazać się ciekawym doświadczeniem zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego właściciela.
Wybiegiem dla psów można nazwać odpowiednio przygotowane do psiej rozrywki przydomowe podwórko oraz wytyczona ogrodzona przestrzeń w aglomeracji miejskiej przeznaczona dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jakie są między nimi różnice? Jak sam pies czuje się w takim miejscu i czy jest całkowicie bezpieczny?
Wybieg dla psów w przydomowym ogrodzie pozwala psu eksplorować znaną mu przestrzeń - jego terytorium. Zwierzaki mogą swobodnie się bawić, biegać, kopać dołki, a tym samym dbać o swoje samopoczucie i korzystać z nadmiaru nagromadzonej energii.
Pies w takim miejscu jest u siebie, co jest szczególnie dobre w przypadku zwierząt o niesfornym charakterze, mocnym instynkcie, terytorialności, które niekoniecznie reagują na komendę przywołania. Wybieg dla psa w ogrodzie umożliwia Ci zrezygnowanie ze smyczy i kagańca, co będzie komfortowe nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego zwierzaka.
Miejski park zabaw dla psa to już pewnego rodzaju wyzwanie. Co ważne, nie będzie to miejsce dla każdego zwierzaka. Najlepiej czują się w nim psy towarzyskie, które lubią przebywanie z innymi psami, nie reagują agresją na ich obecność lub wręcz przeciwnie - ich uległy charakter sprawia, że cały czas na wybiegu spędzają przy właścicielu, chowając się i unikając kontaktu z innymi psami. Stres i problemy behawioralne mogą być przyczyną agresywnych oraz lękowych zachowań u zwierzęcia.
Czy każdy domowy ogródek lub podwórko będzie odpowiednim miejscem dla czworonożnego pupila? Niestety nie. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz zdecydować się na mniejszy lub większy kojec wybieg dla psa.
Dzięki takiemu rozwiązaniu piesek może spędzić czas na świeżym powietrzu, bawić się, pobiegać i poobserwować otoczenie. Należy jednak pamiętać o tym, by wielkość wybiegu odpowiadała indywidualnym predyspozycjom psa. Jedne rasy mogą wylegiwać się spokojnie przez cały dzień, inne potrzebują znacznie więcej ruchu, wspólnych, nawet wielokilometrowych spacerów.
Kojec z wybiegiem dla psa nigdy w pełni nie zastąpi wspólnej aktywności psa i właściciela, dlatego zamykanie zwierzęcia i pozostawianie go całymi dniami w kojcu nie jest odpowiedzialnym zachowaniem.
Wybierasz się z psem na miejski wybieg? Świetnie! Pod warunkiem, że potrafisz zdyscyplinować swojego psa, poddawałeś go socjalizacji od szczenięctwa i należy on do łagodnych, unikających konfliktu zwierzaków.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że zwierzak odwiedzający miejski park zabaw dla psów może różnie reagować, a dynamika jego zachowań będzie zależna od otoczenia i innych czworonogów znajdujących się wspólnie na ograniczonej przestrzeni.
Przed wejściem na publiczny wybieg dla psów konieczne zapoznaj się z jego regulaminem!
Zapachy mogą powodować u psa ekscytację, agresję lub lęk - od tych emocji zależy, czy Twój czworonożny przyjaciel czuje się dobrze w towarzystwie innych psów. Na ograniczonym wybiegu nie może się oddalić na bezpieczną dla siebie odległość.
Liczne emocje towarzyszące zbiorowisku psów mogą zmieniać się bardzo niespodziewanie i dynamicznie oraz eskalować w złym kierunku. To może przerodzić się w nagłe konflikty między psami.
Ograniczona przestrzeń sprawia, że psy nie mogą trzymać właściwego dla siebie i między sobą dystansu, co może wymuszać na nich agresywne obronne zachowania. Miejski wybieg dla psów to nie jest teren, w którym możesz zostawić swojego psa samemu sobie i zająć się czymś innym. Zawsze miej swojego pupila na oku i obserwuj, czy czuje się swobodnie i czy na pewno jest to miejsce dla niego!
Zarówno przydomowy, jak i miejski wybieg dla psa powinien posiadać solidne ogrodzenie. Brak odpowiedniego ogrodzenia może skutkować ucieczką psa - nie tylko przez nieszczelność samej konstrukcji, ale i możliwość wykonania podkopu, którym zwierzak przedostanie się na zewnątrz. Z kolei inne psy mają predyspozycje do wysokiego skakania i wspinania się po ogrodzeniu. Psa do takiego zachowania mogą skłonić inne zwierzęta, także leśne, ale i duży ruch na drodze.
Czym skutkuje niska jakość ogrodzenia na wybiegu?
Zranieniami i kontuzjami, a także ucieczką psa. Do takiej sytuacji może jednak dojść nawet w przypadku troskliwej opieki nad zwierzęciem i jego nieustannej obserwacji. Rejestracja psa w Światowej Bazie Zwierząt to opcja, z której powinni skorzystać właściciele każdego czworonożnego przyjaciela.
Elektronicznie znakowanie zwierząt jest w pełni bezpieczne i umożliwia skuteczną identyfikację psiaka oraz odnalezienie jego właściciela w Rejestrze Zwierząt oznakowanych elektronicznie.
Jeżeli Twój piesek ucieknie z wybiegu, chip umożliwi jego identyfikację, a znalazca Twojego zagubionego zwierzaka będzie mógł wprowadzić numer identyfikacyjny do wyszukiwarki WORLDPETNET i skontaktować się z Tobą.
Decydując się na budowę psiego wybiegu we własnym ogrodzie należy liczyć się ze sporą inwestycją i przeznaczyć na to niemały budżet. Głównym kosztem będzie:
Miejski wybieg dla psa jest zazwyczaj darmowy - dlatego też jego infrastruktura może być dosyć uboga, zużyta, a co za tym idzie - niebezpieczna. Mowa tutaj o nieszczelnym ogrodzeniu, rozroście roślinności, która po spożyciu może powodować zatrucia u zwierząt, pozostawionych przedmiotach i śmieciach przez innych właścicieli psów, uszkodzone krawędzie torów i innych psich atrakcji.
Jak widać, każda opcja ma swoje wady i zalety. Pamiętaj o tym, by w wyborze kierować się przede wszystkim dobrem swojego pupila, jego samopoczuciem i bezpieczeństwem! W przeciwnym razie więź między Tobą, a psiakiem może ulec osłabieniu.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.