Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Artykuły

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 31 sie 2021

Wakacje z psem

Wakacje z psem

Morze, piasek i korzystanie z uroków pogody, górskie wędrówki po trudnych szlakach, a może zwiedzanie zabytków? Bez znaczenia, gdzie i w jaki sposób spędzasz wakacje, Twój pupil może Ci towarzyszyć! Zanim jednak zabierzesz psa na wakacje, musisz się odpowiednio do tego przygotować - zobacz jak!

Jak podróżować z psem?

Jeśli wybierasz się na urlop autem, to z pewnością zastanawiasz się, jakie są aktualnie obowiązujące przepisy. W polskim prawie drogowym brak jasnych zapisów dotyczących zwierząt towarzyszących, ale nie oznacza to, że podróż z psem nie jest w żaden sposób regulowana. Stosowane są zapisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie przepisy mówiące o przewożeniu ładunku.

Według regulacji, psa należy przewozić w sposób, który:

● nie utrudnia kierowania pojazdem,

● nie ogranicza widoczności drogi,

● zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed zmianą położenia.

Najlepszym sposobem na to, aby psu zapewnić komfort i bezpieczeństwo na czas podróży, jest więc zastosowanie odpowiednich szelek lub klatki kennelowej.

W przypadku podróży publicznymi środkami transportu takimi jak autobusy, pociągi czy linie lotnicze, przewoźnik może ustalać indywidualne przepisy dotyczące transportu zwierząt towarzyszących. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem przewoźnika i nie zapomnij o kupnie odpowiedniego biletu.

Podróż z psem - najważniejsze zasady

Wyjazd nad Bałtyk, a może urlop w Tatrach? W Polsce znajdziesz wiele miejsc, które są przyjazne dla psów. Wakacje z psem w Polsce wymagają odpowiedniego przygotowania, ale nie chodzi tylko o bagaż - warto pamiętać o tym, że w całej Polsce obowiązkowe są szczepienia przeciw wściekliźnie, na wyjazd zabierz ze sobą książeczkę zdrowia psa wraz z aktualnym zaświadczeniem.


Wakacje z psem


Wakacje z psem za granicą

O ile w Polsce sprawa jest dosyć łatwa, to w przypadku zagranicznych wojaży trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad dotyczących przemieszczania zwierząt towarzyszących. W Unii Europejskiej sprawa jest dosyć prosta, należy zadbać o kilka ważnych kwestii:

1. Mikroczip - w momencie przekroczenia granicy państw UE pies musi być oznakowane mikroczipem (lub tatuażem, jeśli wykonano go przed dniem 3 lipca 2011 roku). Jest to podstawa, bez której nie będzie możliwe wystawienia paszportu zwierzęcia. Nie zapomnij o tym, że po czipowaniu psa musisz zarejestrować go w światowej bazie danych www.worldpetnet.com. W ten sposób nie tylko uzyskasz ważny dokument podróżny, ale w razie ucieczki większe są szanse, że pupil wróci do Ciebie gdziekolwiek na świecie się znajdujesz.

2. Świadectwo szczepienia przeciw wściekliźnie - data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data zaczipowania psa. W przypadku psów szczepionych po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż 365 dni, szczepienie nabiera ważności po 21 dniach. Kolejne szczepienia przeciw wściekliźnie (które powinny być wykonywane raz do roku), są ważne od dnia wykonania.

3. Paszport psa - wydawany jest na wniosek właściciela psa przez upoważnionego lekarza weterynarii, znajdują się w nim informacje między innymi o czipie, a także o szczepieniu. Paszport zwierzęcia domowego pozwoli na wakacje z psem na terenie Unii Europejskiej, a także Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Rejestr weterynarzy, którzy mogą wystawić paszport dla pupila, dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Warto wiedzieć o tym, że szczenięta w wieku do 12 tygodni nie mogą wyjeżdżać za granicę - obowiązkowe szczepienie na wściekliznę jest bowiem podawane zwierzętom, które mają co najmniej 12 tygodni. Uzyskanie pozwolenia na przewóz szczenięcia w wieku poniżej 12 tygodni za granicę wymaga indywidualnego załatwienia sprawy z Inspektoratem Weterynarii i nie zawsze jest proste.

Przed przygotowaniem do podróży zagranicznej koniecznie sprawdź szczegółowe przepisy obowiązujące w poszczególnych państwach. Niektóre kraje, jak np. Finlandia, mają dodatkowe wymagania lub stosują ograniczenia dotyczące psów ras uznawanych za agresywne.

Przewóz zwierząt towarzyszących z Polski poza UE jest bardziej skomplikowany i zależny od lokalnych przepisów. Aktualną listę wymagań znaleźć można na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Co zabrać na podróż z psem?

Podróżowanie z psem wymaga zabrania ze sobą odpowiedniego bagażu. Co koniecznie zabrać na podróż z psem?

W trakcie drogi na pewno przydadzą się:

● woda i miska - nie zapominaj o tym, aby pupil regularnie pił, w sklepach znajdziesz wygodne, składane miski, w sam raz na czas podróży;

● zapas jedzenia - zabierz ze sobą zapas jedzenia i smakołyków, które dotychczas jadł Twój pupil - zmiana karmy na czas wyjazdu to pewność wystąpienia problemów żołądkowych;

● legowisko lub kocyk - miejsce do spania, szczególnie ze znajomym, domowym zapachem, pozwoli się psy zrelaksować w nowym miejscu;

● kaganiec - w wielu miejscach noszenia kagańca jest obowiązkowe, nie zapomnij o nim, nawet jeśli Twój pupil jest przyjazny;

● obroża z adresówką i smycz - na wakacjach pupil przez cały czas powinien nosić obrożę z adresówką lub identyfikatorem, na którym jest informacja o tym, że pies jest zarejestrowany w światowej bazie danych www.worldpetnet.com, a kod QR na identyfikatorze (zawieszce) pozwoli na sprawdzenie danych właściciela zwierzęcia bez konieczności użycia specjalnego czytnika mikroczipów; dodatkowo pies musi być na smyczy, dzięki temu będzie zawsze bezpieczny.


Jak przygotować psa do podróży?

Wyjazd na wakacje z psem zbliża się coraz bardziej, a Ty zastanawiasz się, jak przygotować psa do podróży?

Wakacje z psem nad morzem

Przede wszystkim sprawdź, czy ma aktualne szczepienia, zadbaj też o profilaktykę przeciwpasożytniczą, dzięki temu Twój pupil zawsze będzie bezpieczny. Pamiętaj też o ochronie przeciw kleszczami — przenoszą one wiele groźnych dla zwierząt chorób, występują nie tylko na terenach wiejskich, a szczególnie aktywne są latem.

Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody i dostosuj plany pod komfort zwierzaka. Jeśli zapowiadane są wysokie temperatury, to staraj się unikać podróży w ciągu dnia, uwzględnij odpowiednie miejsce do odpoczynku dla pupila. Staraj się też nie zmieniać zbyt mocno rytmu dnia - może to stresować Twojego czworonożnego przyjaciela.

W dniu podróży wybierz się na długi spacer pełen ciekawych aktywności, dzięki czemu pupil będzie smacznie spał w trakcie drogi. Możesz zabrać też kilka gryzaków, które pozwolą mu się zrelaksować w aucie, pociągu lub autobusie.

Podróżowanie z psem nie jest trudne, o ile wiesz, jak to mądrze robić!

FAQ – Wakacje z psem - Najczęściej zadawane pytania


Jakie są kluczowe wymagania dotyczące podróży z psem za granicę w Unii Europejskiej?

Aby podróżować z psem w UE, upewnij się, że jest zaczipowany, zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz posiada paszport dla zwierząt wydany przez uprawnionego weterynarza.

Dlaczego ważne jest zarejestrowanie czipa psa w bazie WORLDPETNET?

Rejestracja czipa psa w WORLDPETNET zwiększa szanse na odnalezienie pupila w przypadku zaginięcia, ponieważ baza danych łączy numer czipa z Twoimi danymi kontaktowymi.

Jakie środki ostrożności należy podjąć podczas podróży z psem samochodem w Polsce?

Należy upewnić się, że pies jest transportowany w sposób, który nie utrudnia prowadzenia pojazdu, nie zasłania widoczności oraz zapobiega swobodnemu poruszaniu się psa, np. używając specjalnej uprzęży lub klatki transportowej.


Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Baza chipów zwierząt: kluczowe informacje

W dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.

Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2  – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>