Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 4 lut 2020
Większość właścicieli zwierząt towarzyszących rzadko zakłada scenariusz, że ich pupil może zaginąć, uciec lub zostać przywłaszczony. Są przekonani, że jeśli dołożą wszelkich starań i będą czuwać nad bezpieczeństwem psa czy kota, pilnować aby się nie oddalał, wyprowadzać na smyczy lub też pod czujnym okiem swojego Pana to jakiekolwiek niespodzianki nie mają prawa się wydarzyć!
Niestety, nieoczekiwane sytuacje zdarzają się znacznie częściej niż moglibyśmy sobie tego życzyć i są ogromnym stresem nie tylko dla nas – właścicieli, ale przede wszystkim dla samych czworonogów! Niespodziewane spotkanie z mało towarzyskim psem, hałas przed którymi nasz podopieczny ratuje się ucieczką czy nagłe zainteresowanie szeleszczącym krzaczkiem, któremu nie można się oprzeć, może przydarzyć się nawet najbardziej posłusznemu psu. Nie na wszystko w życiu mamy wpływ i często, pomimo naszych starań sytuacja wymyka się spod kontroli, toteż pragniemy wesprzeć Was w takiej właśnie sytuacji i doradzić, co zrobić aby poszukiwania zaginionego pupila były skuteczne.
Jako, że nikt z nas nie zakładał pesymistycznego scenariusza oczywistym jest, że zaskoczeni wydarzeniami i zdenerwowani utratą przyjaciela w pierwszej chwili jesteśmy zdezorientowani, negatywne emocje zaczynają dominować i nie ułatwiają poszukiwań a w takiej sytuacji ważna jest każda minuta. Wystraszony psiak może oddalać się bardzo szybko – a wraz z nim szanse na jego odnalezienie. Szczególne zagrożenie występuje w pobliżu ruchliwych ulic i tras szybkiego ruchu, gdzie pies lub kot może zostać potrącony przez rozpędzone auto.
Panika jest złym doradcą, dlatego aby Wam pomóc w skutecznych i racjonalnych działaniach ułożyliśmy „instrukcję", która krok po kroku poprowadzi Was przez konieczne działania.
… na początek postaraj się uspokoić! Rozejrzyj dokoła i postaraj podążać w kierunku, w którym oddalił się pies. Jeśli jesteś z osobą towarzyszącą rozdzielcie się i udajcie w różnych kierunkach. Nie zachęcamy jednak do nerwowego nawoływania pupila; zestresowany i zdezorientowany pies, może mieć problem z rozpoznaniem głosu, zwłaszcza jeśli do wydarzenia doszło w lesie. Jeśli potrafisz zachować spokój i przywoływać go spokojnym głosem, jak najbardziej wypróbuj ten sposób.
Nie jest wykluczone, że zwierzak zaplątał się w krzewy, więc idąc zwracaj uwagę na zarośla oraz rowy i znajdujące się w pobliżu studzienki kanalizacyjne.
… jeśli zwierzę jest oznakowane elektronicznie lub za pomocą tatuażu upewnij się, czy jest zarejestrowane w bazie. Jeśli nie, zrób to natychmiast korzystając z urządzenia mobilnego jakie aktualnie posiadasz. Pamiętaj, że tylko umieszczenie danych psa oraz Twoich w bazie umożliwi jego identyfikację oraz kontakt, kiedy zostanie odnaleziony lub też trafi do schroniska. Aby przyspieszyć ten proces możesz skorzystać z linku. Jeśli posiadasz już taki wpis, zadbaj o to aby umieszczone w nim dane były aktualne i wzbogacone o fotografie pupila. Pamiętaj, że nie każdy wie jak wygląda Twój pies czy też rasa jakiej jest przedstawicielem i o wiele łatwiej będzie zwrócić na niego uwagę na podstawie wizerunku niż opisu!
… skontaktuj się z instytucją wyznaczoną w Twojej miejscowości lub gminie do nadzorowania spraw zwierząt. Jeśli nie wiesz do kogo się zwrócić, najprościej będzie powiadomić lokalne służby porządkowe.
… Zadzwoń do okolicznych schronisk oraz hoteli tymczasowych sprawujących pieczę nad zwierzętami bezdomnymi; niewykluczone, że piesio zostanie odwieziony do tej właśnie placówki. Powiadamiając personel schroniska o zaginięciu swojego pupila, pozostaw jego opis, nr microchipa oraz numer kontaktowy. Poinformuj też o jego ewentualnych schorzeniach oraz szczególnych potrzebach, jeśli takie występują.
… skontaktuj się z okolicznymi lekarzami weterynarii, lecznicami i poproś, aby zwrócono uwagę na to, czy ktoś nie przyjdzie ze zwierzęciem odpowiadającym rysopisowi Twojego pupila; pozostaw również nr microchipa, którym jest oznakowany. Musisz wziąć pod uwagę, że psy rasowe często padają ofiarami przywłaszczenia oraz kradzieży i nie jest wykluczone, że będą korzystały z usług weterynaryjnych w okolicznych lecznicach.
… ogłoszenia!
Jak najszybciej wejdź do działu ALERT PET IS LOST i zamieść w nim informację o zaginięciu zwierzęcia. Koniecznie załącz zdjęcie, które pozwoli na szybkie rozpoznanie Twojego psa.
Opublikowane ogłoszenie możesz pobrać w formie plakatu i rozwiesić w uczęszczanych miejscach w Twojej okolicy, na tablicach przeznaczonych do tego celu oraz w lecznicach weterynaryjnych. Zadbaj o to, aby plakaty nie uległy zniszczeniu, jeśli są wystawione na działanie czynników atmosferycznych zabezpiecz je przez zamoknięciem.
Jeżeli posiadasz profile na portalach społecznościowych a zwłaszcza w grupach poświęconych tematyce zwierząt, jak najszybciej opublikuj w nich informację odnośnie zaginięcia podopiecznego, pamiętając oczywiście o fotografiach!
… ponieważ psy, które nie potrafią odnaleźć drogi do domu często wracają w miejsce, w którym po raz ostatni widziały właściciela, pozostaw tam przedmiot ze znajomym zapachem (np. odzież) oraz coś do jedzenia. Sprawdzaj regularnie, czy Twój przyjaciel nie krąży wokół tego miejsca.
… Jeśli poszukiwania są nieskuteczne przez kilka dni, regularnie przeglądaj portale społecznościowe i ogłoszeniowe. Niewykluczone, że jakiś nieuczciwy „znalazca” będzie próbował sprzedać Twojego przyjaciela. Wiemy, że może brzmi to strasznie, lecz niestety …zdarza się!
…zdarza się również, że zwierzęta wracają lub są odnajdywane szczęśliwie nawet po kilku miesiącach więc nie poddawaj się! Odświeżaj regularnie ogłoszenia, zamieszczaj informacje na portalach społecznościowych i śledź uważnie ogłoszenia dotyczące sprzedaży zwierząt.
Należy zachować spokój, przeszukać okolicę, w której pies zaginął, oraz skontaktować się z lokalnymi służbami porządkowymi i schroniskami dla zwierząt.
Czipowanie i rejestracja w bazie, takiej jak WORLDPETNET, umożliwiają szybkie zidentyfikowanie psa i kontakt z właścicielem w przypadku jego odnalezienia.
Warto rozwiesić plakaty z informacją o zaginięciu, zamieścić ogłoszenia w mediach społecznościowych oraz poinformować okoliczne lecznice weterynaryjne o zaistniałej sytuacji.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.