Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 6 lis 2019
- mikrochip - budowa i działanie
Chip jest układem scalonym z zaprogramowanym 15-cyfrowym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Działanie czipa aktywowane jest przez fale radiowe wysyłane przez odpowiedni czytnik; nie potrzebuje on zewnętrznych źródeł zasilania co daje gwarancję, że chip będzie działał kilkadziesiąt lat a zatem nie ma konieczności jego wymiany gdyż będzie służył naszemu kotu dożywotnio. Mechanizm mikrochipa zatopiony jest w hipoalergicznym, biokompatybilnym szkle pokrytym powłoką antymigracyjną zabezpieczającą go dodatkowo przed naturalnymi substancjami zawartymi w ciele zwierzęcia. Dzięki tego typu zabezpieczeniom, chip jest bezpieczny dla Twojego kota i daje gwarancję niezawodności.
- kod numeryczny
Unikalny kod każdego microchipa składa się z 15 cyfr i ma stały schemat konstrukcji:
OGÓLNY SCHEMAT KONSTRUKCJI KODU MICROCHIPA:
__ - Kod współdzielony (np. 900) lub kod producenta (9XX)
__ - Kod producenta
__ - Niepowtarzalny numer mikrochipa
- chip dla kota
Wśród właścicieli kotów pokutuje pogląd, że nie potrzebują one mikrochipa, gdyż np. nie opuszczają mieszkania. Koty natomiast żyjące w obejściu gospodarstw domowych, są zupełnie pomijane w kwestii znakowania w przekonaniu, że odnajdą one drogę powrotną. Tymczasem, w schroniskach przebywa wiele kociaków, które np. wykorzystały moment nieuwagi swojego właściciela i wymknęły się z mieszkania albo też wyruszyły w poszukiwaniu zdobyczy i zgubiły się. Brak oznakowania uniemożliwia im powrót do domu dlatego chipowanie kota jest nie mniej ważne, jak każdego innego zwierzęcia towarzyszącego.
Z uwagi na delikatną strukturę skóry zalecamy znakowanie kotów microchipami w mniejszym rozmiarze - 1,4*8mm. Dzięki cienkiej igle ich implantacja jest bardziej komfortowa, sam zabieg chipowania jest mniej stresujący a kociak nie odczuwa bólu. Mikrochipy te doskonale nadają się zarówno dla mniejszych, jak i większych przedstawicieli tego gatunku.
- zabieg czipowania u kota
Jak przebiega zabieg chipowania u kota?
Zaleca się aby mikrochip wszczepiany był u kota przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Implantację wykonuje się pod skórą zwierzęcia, po lewej stronie szyi lub pomiędzy łopatkami – w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju. Mikrochip wstrzykiwany jest w sposób zbliżony do podania zastrzyku, przy użyciu jednorazowego zestawu, w skład którego wchodzi sterylna strzykawka i umieszczony w jej igle transponder. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest zupełnie bezpieczny i bezbolesny toteż nie wymaga on stosowania środków znieczulających. Mikrochip umieszczony pod skórą dzięki zastosowanych technologiom nie powoduje odczynów zapalnych a prawidłowo zaaplikowany nie powinien być wyczuwalny.
NIE SUGERUJ SIĘ STEREOTYPAMI, IŻ KOT NIE MUSI POSIADAĆ MIKROCHIPA. SCHRONISKA PRZEPEŁNIONE SĄ KOTKAMI, KTÓRYCH WŁAŚCICIELE PODZIELALI TAKI POGLĄD!
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.