Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Opublikowano: 24 kwi 2020
Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki, na które nie mamy wpływu, będące splotem niesprzyjających okoliczności, ale bywa, że pewnym wydarzeniom można było zapobiec bazując na znajomości zwyczajów, psychiki oraz zachowań swojego podopiecznego. Aby było możliwe podjęcie działań prewencyjnych, warto uświadomić sobie, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do tego typu nieszczęść i zrobić wszystko, aby im zapobiec. Najczęstszymi przyczynami zaginięć oraz ucieczek czworonogów są instynkty, które przejmują kontrolę nad socjalizacją, a należą do nich: popęd płciowy, strach lub lęk spowodowany niespodziewanym wydarzeniem, skłonności łowieckie lub cecha, którą niektórzy określają jako – „ciekawość świata” lub - tęsknota.
Zwierzę wystraszone przez napastnika instynktownie ratuje się ucieczką. W popłochu oddala się od właściciela i traci z nim kontakt wzrokowy. Jeśli znajduje się w nieznanym terenie, może mieć problem z odnalezieniem drogi do swojego Pana lub miejsca zamieszkania.
Dotyczy psów, które miewają problem z przywołaniem lecz predestynowane do takich zachowań są niektóre rasy, mi.in z grupy terierów. Zainteresowanie osobnikiem tego samego gatunku bywa czasami silniejsze niż nakaz ze strony jego pana.
Najczęstszy powód oddalania się wśród przedstawicieli ras myśliwskich. Instynkt łowiecki potrafi zagłuszyć wyuczone zachowania.
Najczęściej dotyczy to psiaków w okresie dorastania, kiedy ich ciekawość świata, niefrasobliwość w połączeniu z dużą potrzebą ruchu tworzą kombinację, który bywa silniejsza niż nawoływania właściciela.
Spowodowana niespodziewanym czynnikiem, np. hukiem petardy, burzą, agresywnym gestem, przejeżdżającym niespodziewanie pojazdem, itp. Pies ucieka zazwyczaj w popłochu nawet wówczas, kiedy był prowadzony na smyczy, instynktownie oddalając się od miejsca zagrożenia.
To czynnik, który towarzyszy wyżej omówionym powodom. Zbyt luźna obroża, szelki lub słabej jakości zapięcie może przyczynić się do „uwolnienia” czworonoga z uwięzi.
Nieszczelny płot, zbyt niskie ogrodzenie, brak zabezpieczeń dostosowanych do wielkości oraz umiejętności psa lub kota. Jeśli nasz podopieczny pozostaje w obrębie posesji bez nadzoru, konieczne jest zadbanie o to, aby nie miał możliwości przeskoczenia, podkopania czy wydostania się w inny sposób z podwórza lub z domu.
Jeśli w okolicy znajdują się samice (suczki, kotki) w okresie rui, ich zapach jest wyczuwalny na duże odległości i może sprawić, że nawet najbardziej posłuszny pies czy powściągliwy kot, podda się swoim biologicznym popędom ukierunkowanym na przetrwanie gatunku
Uwiązany czy też nie – nigdy nie jest bezpieczny! Może paść ofiarą kradzieży, zostać z czystej złośliwości odwiązany lub zaatakowany przez innego psa albo po prostu zwyczajnie się oddalić.
Dotyczy zwierząt, które z różnych powodów zostały rozłączone z właścicielem (wyjazdu, zmiany domu, zaginięcia itp.). Czasami uczucie to jest tak silne, że motywuje zwierzę do szukania swojego Pana.
Jej ofiarami padają najczęściej psy i koty rasowe lub w typie rasy. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj podczas spacerów oraz na terenie posesji, gdzie zwierzęta nie są objęte pełną opieką. Inną odmianą kradzieży jest przywłaszczenie, które dotyczy odnalezionych czworonogów, psów jak i kotów.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą wydarzyć się w krótkim życiu naszego czworonożnego przyjaciela. Naszym obowiązkiem jest wobec tego zadbać o to, aby jeśli nie uda nam się uchronić zwierzęcia przed zaginięciem - umożliwić mu powrót do domu.
Zarejestruj swojego pieska w WORLDPETNET
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.