Ilość zarejestrowanych

zwierząt ciągle rośnie

Aktualności WORLDPETNET

wprowadź wymaganą ilość znaków
wyszukaj zwierzę w rejestrze WORLDPETNET

Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki, na które nie mamy wpływu, będące splotem niesprzyjających okoliczności, ale bywa, że pewnym wydarzeniom można było zapobiec bazując na znajomości zwyczajów, psychiki oraz zachowań swojego podopiecznego. Aby było możliwe podjęcie działań prewencyjnych, warto uświadomić sobie, w jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do tego typu nieszczęść i zrobić wszystko, aby im zapobiec. Najczęstszymi przyczynami zaginięć oraz ucieczek czworonogów są instynkty, które przejmują kontrolę nad socjalizacją, a należą do nich: popęd płciowy, strach lub lęk spowodowany niespodziewanym wydarzeniem, skłonności łowieckie lub cecha, którą niektórzy określają jako – „ciekawość świata” lub - tęsknota.

Specjalnie dla Was zrobiliśmy zestawienie okoliczności, w jakich najczęściej dochodzi do zaginięć oraz ucieczek naszych podopiecznych:

1. Ucieczka przed innym psem

Zwierzę wystraszone przez napastnika instynktownie ratuje się ucieczką. W popłochu oddala się od właściciela i traci z nim kontakt wzrokowy. Jeśli znajduje się w nieznanym terenie, może mieć problem z odnalezieniem drogi do swojego Pana lub miejsca zamieszkania.

2. Pogoń za innym psem

Dotyczy psów, które miewają problem z przywołaniem lecz predestynowane do takich zachowań są niektóre rasy, mi.in z grupy terierów. Zainteresowanie osobnikiem tego samego gatunku bywa czasami silniejsze niż nakaz ze strony jego pana.

3. Pogoń za dziką zwierzyną

Najczęstszy powód oddalania się wśród przedstawicieli ras myśliwskich. Instynkt łowiecki potrafi zagłuszyć wyuczone zachowania.

4. Psy spuszczane ze smyczy podczas spacerów

Najczęściej dotyczy to psiaków w okresie dorastania, kiedy ich ciekawość świata, niefrasobliwość w połączeniu z dużą potrzebą ruchu tworzą kombinację, który bywa silniejsza niż nawoływania właściciela.

5. Panika

Spowodowana niespodziewanym czynnikiem, np. hukiem, agresywnym gestem, przejeżdżającym niespodziewanie pojazdem, itp. Pies ucieka zazwyczaj w popłochu nawet wówczas, kiedy był prowadzony na smyczy, instynktownie oddalając się od miejsca zagrożenia.

6. Nieodpowiednia smycz/obroża

To czynnik, który towarzyszy wyżej omówionym powodom. Zbyt luźna obroża, szelki lub słabej jakości zapięcie może przyczynić się do „uwolnienia” czworonoga z uwięzi.

7. Niezabezpieczona właściwie posesja

Nieszczelny płot, zbyt niskie ogrodzenie, brak zabezpieczeń dostosowanych do wielkości oraz umiejętności psa lub kota. Jeśli nasz podopieczny pozostaje w obrębie posesji bez nadzoru, konieczne jest zadbanie o to, aby nie miał możliwości przeskoczenia, podkopania czy wydostania się w inny sposób z podwórza lub z domu.

8. Popęd płciowy

Jeśli w okolicy znajdują się samice (suczki, kotki) w okresie rui, ich zapach jest wyczuwalny na duże odległości i może sprawić, że nawet najbardziej posłuszny pies czy powściągliwy kot, podda się swoim biologicznym popędom ukierunkowanym na przetrwanie gatunku

9. Pozostawianie psa pod sklepem

Uwiązany czy też nie – nigdy nie jest bezpieczny! Może paść ofiarą kradzieży, zostać z czystej złośliwości odwiązany lub zaatakowany przez innego psa albo po prostu zwyczajnie się oddalić.

10. Tęsknota

Dotyczy zwierząt, które z różnych powodów zostały rozłączone z właścicielem (wyjazdu, zmiany domu, zaginięcia itp.). Czasami uczucie to jest tak silne, że motywuje zwierzę do szukania swojego Pana.

11. Kradzież

Jej ofiarami padają najczęściej psy i koty rasowe lub w typie rasy. Do kradzieży dochodzi zazwyczaj podczas spacerów oraz na terenie posesji, gdzie zwierzęta nie są objęte pełną opieką. Inną odmianą kradzieży jest przywłaszczenie, które dotyczy odnalezionych czworonogów, psów jak i kotów.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą wydarzyć się w krótkim życiu naszego czworonożnego przyjaciela. Naszym obowiązkiem jest wobec tego zadbać o to, aby jeśli nie uda nam się uchronić zwierzęcia przed zaginięciem - umożliwić mu powrót do domu.


Aby było to możliwe, niezbędna jest szybka i skuteczna identyfikacja pupila, o której możesz przeczytać w innych artykułach opublikowanych na stronie WORLDPETNET.


Dlaczego warto zarejestrować zwierzę w WORLDPETNET
Odnajdź swojego pupila z WORLDPETNET
Korzyści rejestracji zwierzęcia w WORLDPETNET

Dlaczego warto
zarejestrować zwierzę?

Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...

Czytaj więcej

Zapewnij bezpieczeństwo swojemu pupilowi

Aktualności WORLDPETNET

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA
Opublikowano: 29 paź 2020

REJESTRACJA ZAGINIONEGO ZWIERZĘCIA

Zaginął Kot / Pies - Poszukiwanie zwierząt rasowych. Każdego dnia wielu właścicieli czworonogów mierzy się z problemem, jakim jest zaginięcie zwierzęcia. Powodów zaginięć może... czytaj dalej >>

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?
Opublikowano: 1 lip 2020

Pies na plaży – wypoczynek czy problem?

Co na to przepisy? Jako właściciele czworonogów mamy prawo swobodnego poruszania się ze swoim pupilem. W wielu krajach nie istnieją ustawy ani też akty... czytaj dalej >>

Dlaczego nasze zwierzęta giną?
Opublikowano: 24 kwi 2020

Dlaczego nasze zwierzęta giną?

Czasami, pomimo usilnych starań, daleko posuniętej przezorności i rozwagi nie udaje nam się uchronić pupila przed zaginięciem lub ucieczką. Często decydują o tym czynniki,... czytaj dalej >>

Koronawirus SARS-CoV-2  – czy zwierzęta nam zagrażają?
Opublikowano: 27 mar 2020

Koronawirus SARS-CoV-2 – czy zwierzęta nam zagrażają?

Na temat wirusa SARS-CoV-2 słyszeliśmy chyba już wszystko. Media prześcigają się w emitowaniu coraz bardziej niepokojących informacji na temat narastającego zagrożenia pandemią. W natłoku... czytaj dalej >>

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w prezencie...
Opublikowano: 4 lut 2020

Pies to nie zabawka! Nie dawaj go w...

Przeczytaj list do św. Mikołaja i zastanów się zanim podarujesz w prezencie żywe zwierzę! Kochany Święty Mikołaju! . Nazywam się Prezencik i jestem małym... czytaj dalej >>

Pies zimową porą
Opublikowano: 27 paź 2019

Pies zimową porą

Podczas gdy my – ludzie, cieszymy się wraz z nadejściem zimy z możliwości korzystania a atrakcji jakie niesie ona ze sobą, dla naszych czworonożnych... czytaj dalej >>

Koty zimą
Opublikowano: 25 paź 2019

Koty zimą

Zima kontynuuje swoje natarcie sypiąc śniegiem i wiejąc chłodem. W tych trudnych dla wolno żyjących kotów dniach, powinniśmy ze szczególną skrupulatnością zwracać uwagę na... czytaj dalej >>