The number of registered

animals is growing every day

Articles

enter the required number of characters
look up an animal in the WORLDPETNET registry

Published: Dec 9, 2022

dog tax

dog tax

Podatek od psa, czyli obowiązek, o którym musi pamiętać każdy właściciel

Nie każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę z istnienia procedury, która zobowiązuje go do rejestracji pupila oraz uiszczenia opłaty za jego posiadanie - to tak zwany podatek za psa. Z pewnością w tym momencie zastanawiasz się nad tym, dlaczego płaci się podatek za psa oraz ile taki podatek od zwierząt może wynosić. Z naszego artykułu dowiesz się również, kto jest zwolniony z podatku za psa oraz co grozi za nieuregulowanie wspomnianej płatności.

Czy podatek od psa jest obowiązkowy?

Czy podatek od pupila jest obowiązkowy? Jak się okazuje, kwestia jego wprowadzenia i egzekwowania zależy od indywidualnych ustaleń w obrębie danej gminy. To Twój obowiązek, by upewnić się, czy również Ty jesteś zobligowany uregulować podatek od psa. Gdzie obowiązuje taka opłata? W nielicznych gminach, gdyż wiele z nich zrezygnowało z niej całkowicie. Aby upewnić się, czy na terenie Twojej gminy opłata za psa obowiązuje, skontaktuj się bezpośrednio z jej przedstawicielami lub zasięgnij informacji na stronie internetowej urzędu.

Gdzie i kiedy zapłacić podatek za psa?

Zrobiłeś pierwszy krok i już wiesz, że opłata za psa to jeden z podatków, który musisz uwzględnić w swoim budżecie? Gdzie zapłacić podatek za psa? Zgodnie z obowiązującym prawem podatek za psa w Polsce należy uiścić:


  • wykonując przelew na wskazany przez gminę numer konta bankowego
  • bezpośrednio w kasie urzędu gminy
  • u inkasenta, czyli wyznaczonej do tego celu osoby pracującej na terenie danej gminy


Kiedy płacimy podatek od psa? Zgodnie z prawem, jeżeli gmina egzekwuje podatek na psa, masz obowiązek jego opłacenia do 30. kwietnia każdego roku.


Co jednak zrobić, gdy dumnym właścicielem pupila zostałeś w drugiej połowie roku, czyli po 30. czerwca? Podatek od posiadania psa - bez względu na to, czy Twój nowy czworonożny przyjaciel jest przez Ciebie adoptowany, czy kupiony, nabywając psa w drugiej połowie roku będziesz musiał zapłacić połowę wymaganej przez gminę kwoty.


W ostatnim czasie nie kupowałeś psa, jednak okazało się, że Twoja psia rodzinka się powiększyła? Szczeniaki, które z Tobą zostają, także muszą zostać zarejestrowane w terminie do dwóch miesięcy od daty ich narodzin. Pamiętaj, że podatek od posiadania psów płaci się za każdego pupila z osobna.

Ile wynosi podatek za psa?

Ile wynosi podatek od psa? Konkretne kwoty są indywidualnie ustalane przez gminy. Może się okazać, że opłata za posiadanie psa to stosunkowo niska kwota. W wybranych gminach może to być maksymalna regulowana prawem wartość.


Najprawdopodobniej podatek za psa 2023 będzie wynosił 150,93 złotych. To maksymalna roczna opłata od posiadania psa, jaką gmina może od Ciebie wymagać. Kwota ta jest ustalana indywidualnie na każdy rok, a jej wysokość można sprawdzić na stronie www gminy lub oficjalnych stronach rządowych.


Pamiętaj również, iż wpłaty oczekuje się nie od właściciela psa, a od jego posiadacza. Bardzo często ustalenie właściciela jest wręcz niemożliwe, dlatego służby i organy podatkowe oczekują wpłaty od osób, które zajmują się zwierzęciem i sprawują nad nimi pieczę.

Kto jest zwolniony od podatku za psa?

Czy podatek od psa jest obowiązkowy? Tak, dla większości ich posiadaczy, którzy mieszkają na terenie gminy egzekwującej wspomnianą opłatę. Kto należy do uprzywilejowanych osób, które nie muszą martwić się o podatek od psa? Kto jest zwolniony z tej należności? Są to:

  • osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności;
  • właściciele psów asystujących;
  • seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy samodzielnie zajmują się swoim domem;
  • dyplomaci, urzędnicy konsularni, współpracujące z nimi osoby, które są związane z nimi umowami międzynarodowymi i nie posiadają obywatelstwa polskiego;
  • rolnicy opłacający podatek rolny za użytki rolne o minimalnej powierzchni jednego hektara (podatek za psa na wsi w tym przypadku nie obowiązuje).

Kto jest zwolniony z podatku od posiadania psa, nie musi uiszczać wspomnianej opłaty, nie musi również obawiać się kar, które mogą być nakładane na osoby unikające wspomnianego, narzuconego im obowiązku prawnego.


Czy za psa trzeba płacić podatek, jeżeli czworonóg został adoptowany? O tą kwestię musisz dopytać urząd gminy, gdyż jest to kolejna kwestia ustalana przez jej przedstawicieli indywidualnie. Podatek od psa ze schroniska może zatem nie obowiązywać.


Czy obowiązuje opłata za psa w bloku? Pod tym kątem również musisz zasięgnąć informacji w swojej gminie. Sam fakt, iż pies mieszka z Tobą w bloku, nie wpływa na wysokość podatku. Bez względu na to, jaki lokal zamieszkujesz, kluczową kwestią jest to, czy znajduje się on na gminnym terenie objętym podatkiem od pupila.

Czy trzeba płacić podatek za psa, który posiada chip? Czipowanie psa to nie tylko oznaka Twojego odpowiedzialnego podejścia do opieki nad nim, ale i sposób na uniknięcie podatku. W Twojej gminie może bowiem obowiązywać ulga dla właścicieli psów, których pupile posiadają specjalny chip umożliwiający szybką identyfikację ich właściciela. Nie zapomnij o tym, iż chip dla psa musi być zarejestrowany np. w Międzynarodowej Bazie Zwierząt, dzięki czemu zwierzę może bardzo szybko wrócić do swojego właściciela. Dopytaj w urzędzie gminy, czy opłata od psa jest obowiązująca, jeśli Twój pies posiada chip!

Jaka jest kara za niepłacenie podatku za psa?

Czy warto ryzykować i nie uiszczać wspomnianej opłaty? Kara za niepłacenie podatku za psa jest często ustalana indywidualnie, jednak do jej wyegzekwowania niezbędne jest wszczęcie postępowania podatkowego. Zazwyczaj jest to mandat nakładany na posiadacza czworonoga w wysokości do 500 złotych.

Formalności rejestracyjne - jak zgłosić posiadanie psa?

Gdzie trzeba zgłosić posiadanie psa? Zanim zapłacisz podatek, nie zapomnij o obowiązkowej rejestracji zwierzaka w swojej gminie. Jest to całkowicie darmowa usługa i można przeprowadzić ją na dwa sposoby:


  • wypełniając papierowy wniosek i dostarczając go do urzędu gminy;
  • dokonując rejestracji online, przy czym w tym przypadku musisz posiadać podpis kwalifikowany lub Profil Zaufany.

Why you should register your pet in WORLDPETNET
Find your pet with WORLDPETNET
Benefits of registering your pet in WORLDPETNET

WHY IS IT WORTH
TO REGISTER YOUR PET?

Marking animals with a microchip is the most durable, effective and completely safe method of quick and reliable identification. Every transponder (chip) has a unique number which enables instant identification of the animal and its owner, helping them reunite faster. However, it is important to remember that a chip is just a transponder with an encoded number. It is not a tracking device and contains no data about the animal or the owner! Therefore, in order to identify a chipped dog or cat, it is necessary that a microchip be registered in a national marked animal database...

Read more

Ensure the safety of your pet

WORLDPETNET news

REGISTERING A MISSING ANIMAL
Published: Oct 29, 2020

REGISTERING A MISSING ANIMAL

Cat / Dog missing – Looking for purebred animals. Every day many pet owners have to deal with their animals going missing. There are... read more >>

Why do pets go missing?
Published: Apr 24, 2020

Why do pets go missing?

Sometimes, even though we have done everything we could and are very cautious, we fail to protect our pets from going missing or running... read more >>

SARS-CoV-2 – Coronavirus – are animals dangerous to us?
Published: Mar 27, 2020

SARS-CoV-2 – Coronavirus – are animals dangerous to...

All kinds of information have been making rounds about the SARS-CoV-2 virus, and the media has been bombarding us with increasingly worrying news about... read more >>

A dog is not a toy! Do not give it as a present...
Published: Feb 4, 2020

A dog is not a toy! Do not...

Read this letter to Santa and think twice before you give someone a living animal! Dear Santa. . My name is Gift and I... read more >>

Dogs in the winter
Published: Oct 27, 2019

Dogs in the winter

While us humans rejoice when winter finally arrives, happy that we can enjoy its many attractions, our four-legged friends may often find it to... read more >>

Cats and winter
Published: Oct 25, 2019

Cats and winter

Winter continues its relentless attack - snow and cold its weapons of choice. This time of the year is a difficult period for stray... read more >>