Ilość zarejestrowanych
zwierząt ciągle rośnie
Schronisko dla Zwierząt w Częstochowie
Polska
Śląskie
Częstochowa
42-202
Gilowa
50
4642- 202
10:00
14:00
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt położone jest w dzielnicy Dąbie w Częstochowie, niedaleko huty Częstochowa. Powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. Od 1 października 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce i prowadzi je do dziś na warunkach umowy z Zarządem Miasta Częstochowy, który finansuje Schronisko. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce ma również swój ogromny wkład finansowy w utrzymanie Schroniska przez ostatnie lata. W Schronisku zatrudnionych jest obecnie 11 pracowników obsługi oraz 2 lekarzy weterynarii na 1/2 etatu. W ostatnim czasie w naszym Schronisku przebywa stale około 300 psów i 70 kotów. Jesteśmy od kilku lat w trakcie rozbudowy Schroniska. Zgodnie z projektem powstaną tutaj jeszcze takie obiekty jak: dom kota, dom szczeniaka, boksy ogólne z wybiegami, jeszcze 20 boksów kwarantanny, szpital dla psów i kotów, a także pomieszczenie dla innych zwierząt np. ptaków. Wszystko uzależnione jest oczywiście od pieniędzy.
Elektroniczne znakowanie zwierząt za pomocą mikroczipa jest najtrwalszą, najskuteczniejszą i absolutnie bezpieczną metodą umożliwiającą szybką oraz rzetelną ich identyfikację. Tylko dzięki niepowtarzalnemu numerowi transpondera (chipa) możliwa jest natychmiastowa identyfikacja oraz odnalezienie właściciela a tym samym, powrót zwierzęcia do domu. Należy jednak pamiętać, że sam mikrochip jest jedynie transponderem, w którym został zakodowany numer. Mikrochip nie posiada funkcji namierzania, nie zawiera też żadnych informacji o właścicielu ani zwierzęciu! Aby więc identyfikacja oznakowanego nim psa czy kota była możliwa, konieczna jest rejestracja mikrochipa w krajowej bazie zwierząt oznakowanych...
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami stała się nie tylko priorytetem dla ich właścicieli, ale także kwestią społeczną. Jednym z najważniejszych narzędzi w zapewnieniu bezpieczeństwa zwierząt jest baza chipów. Dzięki niej możliwe jest szybkie i efektywne odnalezienie zagubionych pupili, co ma kluczowe znaczenie w kontekście ochrony ich zdrowia i dobrostanu.
Wprowadzenie systemu chipowania znacząco zwiększyło skuteczność działań mających na celu lokalizację zaginionych zwierząt, minimalizując stres zarówno u właścicieli, jak i ich czworonożnych przyjaciół. Rejestracja w bazie chipów jest również coraz częściej wymagana przez lokalne przepisy, co dodatkowo podkreśla wagę tej technologii w zapewnieniu pełnej opieki nad zwierzętami.