Chip to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Mikrochip jest urządzeniem pasywnym, co oznacza, iż nie posiada własnego źródła zasilania a jego działanie aktywowane jest przez fale radiowe wysyłane przez odpowiedni czytnik. Czip aktywuje się tylko i wyłącznie w polu działania takiego właśnie czytnika i odsyła do niego swój zaprogramowany numer. Dzięki temu otrzymujemy gwarancję, że transponder będzie działał przynajmniej tak długo, jak trwa życie zwierzęcia.
Cały układ mikrochipa zatopiony jest w hipoalergicznym, biokompatybilnym szkle pokrytym powłoką antymigracyjną typu Parylene C. Powłoka ta dodatkowo zabezpiecza mikrochip przed działaniem naturalnych substancji zawartych w ciele zwierzęcia, mogących wniknąć poprzez mikropęknięcia bądź mikroszczeliny powstałe w wyniku uszkodzeń mechanicznych czipa.
- niepowtarzalny numer mikrochipa
Unikalny kod każdego mikrochipa składa się z odpowiedniej, stałej ilości cyfr: w przypadku standardu FDX-B jest to 15 cyfrowy kod zaś w rzadko już spotykanym standardzie FDX-A -10 cyfrowy.
Konstrukcja kodu posiada stały schemat: pierwsze trzy cyfry to kod współdzielony (900) lub kod producenta (9XX). Kolejne trzy cyfry, to kod producenta lub początek puli numerów, zaś pozostałe dziewięć stanowi niepowtarzalny numer danego mikrochipa.
OGÓLNY SCHEMAT KONSTRUKCJI KODU MIKROCHIPA:
__ - Kod współdzielony (np. 900) lub kod producenta (9XX)
__ - Kod producenta
__ - Niepowtarzalny numer mikrochipa
PAMIĘTAJ, ŻE TYLKO INDYWIDUALNY I NIEPOWTARZALNY KOD NUMERYCZNY NADA INDYWIDUALNOŚĆ TWOJEMU PSU!
- mikrochip dla psa
W zależności od wielkości, jaką osiągnie zwierzę w życiu dorosłym, polecamy dwa rodzaje mikrochipów różniące się rozmiarem:
- Transponder standardowy - o wielkości 12mm x 2,1mm i przeznaczony jest dla psów wszystkich ras, ze szczególnym jednak uwzględnieniem ras powyżej 5 kg wagi;
- Transponder mini - o wielkości 8mm x 1,4mm, dedykowany głównie rasom małych psów, osiągających w życiu dorosłym do 5 kg wagi oraz zwierzętom innych gatunków, niewielkich gabarytowo, jak np.: ryby, papugi, fretki itp.
- jak przebiega chipowanie psa?
Zabieg chipowania powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza weterynarii. Transponder wszczepia się za pomocą sterylnej strzykawki wchodzącej w skład zestawu do czipowania. W przypadku psa umieszcza się go pod skórą, po lewej stronie szyi. Prawidłowo przeprowadzony zabieg jest zupełnie bezpieczny i bezbolesny, trwa kilka sekund i nie wymaga stosowania środków znieczulających gdyż nawet bardzo małe i młodziutkie zwierzęta doskonale go tolerują. Raz zaimplantowany mikrochip będzie służył Twojemu pupilowi całe życie, zapewniając mu identyfikację oraz powrót do domu w razie zaginięcia.

NIE KIERUJ SIĘ PRZEKONANIEM, ŻE TWOJEMU PSU NIE ZAGRAŻA ZAGINIĘCIE WIĘC NIE ISTNIEJE POTRZEBA REJESTROWANIA GO!!!
Każdego dnia na świecie giną bezpowrotnie czworonogi posiadające mikrochip, których nie można zidentyfikować i pomóc im w odnalezieniu właściciela gdyż nie zostały one zarejestrowane w żadnej bazie. Aby proces czipowania miał sens, konieczna jest rejestracja zachipowanego zwierzęcia w bazie zwierząt oznakowanych elektronicznie. Mikrochip bez tego procesu jest tylko urządzeniem, które posiada unikalny kod numeryczny.
MICROCHIP + REJESTRACJA = BEZPIECZEŃSTWO
Pamiętaj, że transponder nie posiada funkcji namierzania charakterystycznych dla GPS, nie wysyła sygnału i nie jest na jego podstawie możliwe zlokalizowanie zwierzęcia!